Kastrační program


V zimním období, kdy se kočičky nerozmnožují, kastrujeme kolonie v Karlovarském kraji. Začínáme v listopadu a končíme začátkem března. Zimní období je pro nás nejnáročnější období roku. Kastrační akce totiž není jen o kastraci, ale naopak o celoživotní starostlivosti na zřizovaných a chráněných krmných místech. Zde po celý život monitorujeme zdravotní stav kastrovaných kočiček a dodáváme krmení. Je to pro nás celoživotní poslání a zodpovědnost. Do zlepšování životních podmínek plachých koček dáváme celé srdce.

S plachými kočičkami máme mnohaleté zkušenosti,  know-how, odchytový kurz a profesionální vybavení. Dáváme do kastrací mnoho úsilí a času, protože víme, že to je jediná cesta, jak zastavit nekontrolovatelné množení a tím i utrpení stovky koťat, která na ulici chřadnou bez domova a zájmu okolí. Důraz klademe na etiku, proto prováděné kastrační akce podléhají u nás pravidlům. Ty zajišťují, aby bylo vše provedeno s ohledem na kočky. 


1. Seznámení s kolonií

Kdo je nemocný? Kdo je ve špatném výživovém stavu, nebo dokonce březí? Zodpovězení těchto otázek vyžaduje návštěvu místa několikrát a seznámení se s celou situací, kočičkami, jejich stavem. V tomto bodě navazujeme první vztahy s místními, komunikujeme s kontaktní osobou z místa a jezdíme do kolonie na pozorování.

2. Plánování

Plánování kastrační akce je nedílnou součástí úspěchu.  Jednáme s majiteli areálu, kde se kočičky nacházejí. Jednáme s městem, řešíme financování kastrační akce a plánujeme pečlivě praktické řešení celou situace. Kde kočičky po kastraci budou? Kdo se bude podílet na úhradě kastrace a péčí? 

Připravujeme místo na po-kastrační péči, pobytové boxy, klece, krmivo a veškeré další vybavení. Rezervujeme první kastrační termín u naší paní doktorky. V tomto okamžiku již víme, zdali se mohou kočičky po kastracích vrátit do původního prostředí, ze kterého se stane naše nové krmné místo, nebo ne. Většinou se domluvíme, ale pokud ne, čeká nás nelehký úkol vymyslet, kam kočičky po kastracích půjdou. To vše je třeba vědět již v této fázi, abychom nezůstali zaskočeni.

3. První odchyt  

Na prvním odchytu již díky předchozím krokům víme, kdo je z kočiček pro nás prioritou a na které se chceme zaměřit nejdříve. Víme, kdo je v případném ohrožení života, nemocný a kdo tedy může/nemůže být v současném stavu kastrovaný. Odchyt provádíme s největší ohleduplností vůči plaché povaze koček. Kočičky na místě ihned přepouštíme do přepravky, kde se cítí více v bezpečí.

4. Léčby a kastrace

Zatímco kočičky z prvního odchytu už se po kastraci léčí, další teprve do organizace přicházejí. Postupné odchyty nám umožňují soustředit se na kočičky přijaté a poskytovat jim veškerou pozornost. Pokud je některá nemocná, poskytujeme jí v první řadě léčbu. Pokud je kočička podvyživená, masivně začervená, nemocná, nebo po úrazu nemůže jít hned pod narkózu. Každá přijatá kočička z kolonie je posuzována individuálně. 

Kočičky jsou v po-kastračních klecích. Zde jim dvakrát až třikrát denně čistíme záchody, plníme mističky a dáváme čerstvou vodu a sledujeme jejich stav. V každé kleci má kočička možnost se schovat do přepravky, kde na ni čeká měkký pelíšek. Klece jsou z části zakryté dekou, protože velmi divoké kočky se ve tmě cítí v bezpečí. Některé odchyty se povedou za pár týdnů, některé trvají měsíce a ty největší i roky.

5. Pokastrační péče

Čas spolu strávený po kastraci využíváme k tomu, abychom kočičky lépe poznaly, zjistily, co potřebují a ujistily se, že při vypuštění budou fit. Je to čas, kdy se kočičky často poprvé ocitají v blízkosti člověka. Jsme první, kteří se dotknou jejich kožíšku. Citlivým přístupem zjišťujeme, zdali z někoho může být mazlík, nebo již mazlivý je. Takovým kočičkám hledáme domov z útulku, z dočasné péče a v případě, že nemáme volné místo, tak z původní lokality, kterou kočičky dobře znají a cítí se v ní v bezpečí. 

6. Vypuštění 

Kočičky vypouštíme zpět až po zahojení pooperační rány po týdnu, výjimečně při velké plachosti za kratší dobu. Kocourky díky minimální operaci vracíme po dni až 3 dnech dle jejich psychické odolnosti zvládat pobytovou klec. Kočičky vypouštíme přímo z přepravek na místě, které znají a v době, kde je v něm klid. Každé vypuštění je pro nás nabité emocemi, víme o kočičkách mnoho a přirostli nám k srdci. Máme již domluvenou kontaktní osobu z místa, která je ochotná kočičky monitorovat a krmit. Tato osoba je pro jejich budoucí  život klíčová. Od ní máme informace jak se kolonii daří. 

7. Monitoring

Kočičky v lokalitách dále monitorujeme, dodáváme krmení a řešíme, pokud nějaká kočička potřebuje naši pomoc veterinární, nebo najít domov. V tomto ohledu je pro nás klíčová kontaktní osoba z místa, přes kterou máme přehled, co se v kolonii děje. Kastrací vše začalo a celoživotním monitoringem pokračuje.